İÇİNDEKİLER

 1. Diş İmplantı nedir?
 2. Diş implantlarının ömrü ne kadardır?
 3. Diş imlantı uygulamasının sınırları nelerdir?
 4. Diş implantı nasıl yerleştirilir?
 5. İmplantların bakımı gerekli midir?
 6. Diş implantının üzerine uygulanabilecek protezler nelerdir?
 7. İmplant tedavisinde oluşabilecek riskler nelerdir?
 8. Diş implantlarının avantajları nelerdir?
 9. Diş implantının dezavantajları nelerdir?
 10. Osseointegrasyon nedir?

DİŞ İMPLANTI NEDİR?

Diş implantları ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, özel materyallerden hazırlanan, yapay diş kökleridir. İmplantlar çene kemiğine basit bir operasyonla yerleştirilmektedir.

Sorulara Dön


İMPLANTLARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Günümüzde otuz yılı aşkın klinik takipleri yapılan implantlar bulunmaktadır. Teknoloji ilerledikçe, her geçen gün yani materyaller kullanıma sunulmaktadır. Çene yapınıza uygun implantın seçimi hakkında doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Sorulara Dön

DİŞ İMPLANTI UYGULAMASININ SINIRLAMALARI NELERDİR?

İmplant genel sağlık durumu iyi olan her hastaya uygulanabilir. Kemik gelişimi tamlanmamış genç bireylerde tercih edilmemektedir. Diş implantlarının uzun ömürlü olabilmesi için, etrafında belirli kalınlık ve boyutta sağlam çene kemiği bulunması gerekir. İmplat uygulaması için üst yaş limiti yoktur.

Sorulara Dön

DİŞ İMPLANTI NASIL YERLEŞTİRİLİR?

Diş implantı yerleştirme operasyonu, uygun bir anestezi kullanılarak yapılır, hasta herhangi bir ağrı duymaz. İmplantın yerleştirildiği gün hissedilen sızı da, alınacak basit ağrı kesicilerle önlenebilir ki bu sızının diş çekiminden sonra duyulan sızıdan farklı olmadığı gözlemlenmiştir.

Sorulara Dön

İMPLANTLARIN BAKIMI GEREKLİ MİDİR?

Diş implantlarının uygulanmasından sonra hasta tarafından temizliği tedavinin bir parçası olarak görülmelidir. Vücuda göre yabancı cisimler olduğu düşünülürse, diş implantlarının bakım, temizlik ve kontrollerinin doğal dişlere göre daha fazla önem arz ettiği aşikardır. İmplant üstü kullandığınız proteze göre, uygulayacağınız temizlik ve bakım, doktorunuz tarafından size anlatılacaktır.

Sorulara Dön

DİŞ İMPLANTLARI ÜZERİNE UYGULANACAK PROTEZLER NELERDİR?

İmplant üzerine yapılacak protez dişler, tıbbi zorunlulukları yerine getirecek koşullar mevcut ise, sizin ihtiyacınız ve isteğiniz doğrultusunda, hem hareketli hem de sabit olarak uygulanabilmektedir. Kaybedilen her diş için bir tane diş implantı yerleştirilmesi gerekmez. Çoğu zaman bir diş implantı köprü ayağı olarak kullanılarak, eksik olan iki yada üç dişin vazifesini görebilmektedir. Size uygun protez ve implant planlaması, yapılan tetkikler ve röntgen incelemesinden sonra doktorunuz tarafından anlatılacaktır.

Sorulara Dön

İMPLANT TEDAVİSİNDE OLUŞABİLECEK RİSKLER NELERDİR?

İmplant operasyonlarında, ağız içinde uygulanan cerrahi işlemler de rastlanabilecek risklerin dışında bir risk söz konusu değildir. Bunlar, erken zamanlarda enfeksiyon ve allerji kreaksiyonlar, sonraki dönemlerde ise, ağız hijyeninin yerine getirilmemesine bağlı olarak ortaya çıkacak problemlerdir. Erken dönemde ortaya çıkan sorunlar operasyondan sonra uyulması gereken kuralların yerine getirilmesi ile, geç dönemde ortaya çıkan sorunlar ise ağız bakımına dikkat edilmesi ile en düşük seviyeye indirgenir.

Vücudun implantı reddetmesi durumunda (araştırmalara göre %3.89), diş implantı diş çekimine benzer bir işlemle çıkarılmakta dır. Çene kemiğinin iyileşmesini takiben ya tekrar implant uygulanır, ya da klasik tip protezlerle bölge restore edilir.

Sorulara Dön

DİŞ İMPLANTLARININ AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Daha estetik bir görüntü elde edilir.
 • Hareketli protez kullanımı zorunluluğu ortadan kalkar.
 • Dişsiz ağızlarda bile sabit protez kullanma şansı ortaya çıkar.
 • Yeterli kemik desteği olmadığı için oynayan hareketli protezlerde, gerekli tutuculuk sağlanabilir.
 • Üst total protezlerin damağı kapatan tasarımından dolayı oluşan tad alma duyusunun azalması ve mide bulantısı gibi sorunlar ortadan kaldırılmış olur.
 • Daha iyi bir çiğneme fonksiyonu ve buna bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme sağlanır.
 • Kişi özgüvenini geri kazanır.
Sorulara Dön

DİŞ İMPLANTLARININ DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 • İmplant materyallerinin yüksek teknoloji ile üretilmesi ve kullanılan malzemelerin ithal olması nedeniyle, maliyeti klasik protezlere göre daha yüksektir.
 • Protez uygulanabilmesi için implantın osseointegrasyonu beklenir.
 • İmplant yerleştirildikten sonra ağız bakımı ve temizliğine özen gösterilmesi gerekir.
 • Hastanın genel sağlık durumunu etkileyen ciddi bir rahatsızlığının olmaması gerekir. (Kontrol edilemeyen şeker hastalığının bulunması gibi)
Sorulara Dön

OSSEOİNTEGRASYON NEDİR?

Diş implantlarının çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında sağlıklı olarak kalabilmesi için, çene kemiği ile tam bir uyum içinde bulunması gerekir. Yerleştirilen implantın çevresinin tam olarak kemikle sarılması osseointegrasyon olarak adlandırılır. Osseointegrasyon için, operesyon türü, bölgesi, hastanın yaşı ve sağlık durumuna göre operasyondan sonra en az 3, en fazla 6 ay gibi bir süre gereklidir. Bu süre tamamlanınca, uygun implant üstü protez yapılır.

Sorulara Dön

 

 
 
 
 

   
  Açılış Sayfam Yap
Antalya Ortodonti | Metin Kasapoğlu Cad. 67/4| Yeşilbahçe Mah. ANTALYA
Telefon:0 (242) 311 81 08
Telif Hakkı © 2005. Antalya Ortodonti. Her hakkı saklıdır.
E-mail Yolla