braketler

1

Oral Hijyen

1

 

 

1

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

 

 

1

''DİŞ HEKİMLİĞİ SERVİSLERİNE GENEL BİR BAKIŞ...''

 

Ağız ve diş sağlığı tüm beden sağlığımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ağzı veya dişlerinden birinde ağrı veya herhangi bir rahatsızlık olduğunda bu durumun ne kadar rahatsız edici olduğunu ve hayat standardımızı ne ölçüde düşürdüğünü hemen hepimiz bilmekteyiz. Bu tip problemlerinize nasıl çözümler getirilebileceğine birlikte göz atalım:

 

ORTODONTİ

Düzgün sıralanmamış dişler için sağlıklı olduklarından bahsetmek mümkün değildir.

Toplumumuzda çok yüksek oranda görülmekte olan diş ve çene bozuklukları kliniğimizde ortodonti uzmanımız Dr. Dt. Ali Bahadır Hor tarafından tedavi edilmektedir. Pek çoğumuzun çevresinde bu tip problemlere sahip insanlar mevcuttur. Dişlerin çapraşık olması, çok fazla önde olması, dişlerin aralarında boşluklar bulunması, çenelerin birbirlerine göre daha büyük,küçük,önde veya arkada olması gibi... Ortodontik tedavi pek çok şekilde yapılabilmektedir. Basit tedaviler takılıp çıkarılabilen aygıtlarla (hareketli apareyler) yapılabilirken; zor ve komplike tadaviler dişler üzerine yapıştırılan parçacıklarla yapılan ortodontik tedaviyi (sabit apareyler) zorunlu kılar. Sabit apareyler metalden yapılabildiği gibi estetiğin önemli olduğu durumlarda (örneğin erişkin bireylerin ortodontik tedavisinde) bu parçacıkların seramikten yapılmış şeffaf formları veya duruma göre dişlerin iç kısımlarından yapıştırılan formları da kullanılabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

İMPLANT

Eksik diş veya dişleri yerine koymanın en modern yolu...

Günümüzde köprü ve hareketli protezlerin yerini hızla almaya başlayan implantlar araştırmaların ve teknolojinin bu konu üzerindeki yoğun etkisiyle son zamanlarda güvenle uygulanmaya başlanmıştır. Doğru kullanıldıkları taktirde ömür boyu kullanılabilen diş implantları gelenesel köprü uygulamarındaki komşu dişi aşındırıp küçültme işlemini ortadan kaldırdığı için son derece koruyucu (konservatif) uygulamalar olarak göze çarpmaktadırlar. Sanılanın aksine implant uygulamaları can yakan ürkütücü işlemler değillerdir. Hatta hastalarımız için diş çekimi işleminden daha hafif bir uygulama olduğu rahatlıkla söylenebilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

DİŞ BEYAZLATMA (AĞARTMA)

Gülümsemeniz nasıl daha beyaz hale getirilebilir...

Diş beyazlatma diş temizliği ile karıştırılmamalıdır. Diş temizleme sonucunda dişlerin üzerindeki lekelenmeler giderilmekte olup dişler ancak orjinal beyazlığı ne kadarsa o kadar beyaz hale getirilebilmektedir. Diş beyazlatmada ise dişlere son derece güvenilir kimyasallar uygulanmakta ve dişler olduğundan daha beyaz hale getirilmektedir. Beyazlatmanın canlı dişlere ve kanal tedavisi görmüş cansız olarak kabul edilen dişlere uygulandığı 2 temel şekli mevcuttur. Canlı beyazlatma ise ışıkla veya lazerle yapılabilmektedir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

KONSERVATİF TEDAVİLER (KORUYUCU TEDAVİLER-DİŞ DOLGULARI)

Çürümüş dişlere ilk müdahele...

Çürümüş dişlerinize en az zararla en fazla faydayı sağlayabileceğimiz tedavi şeklimizdir. Halk arasında çoğunlukla diş dolgusu olarak bilinmektedirler. Diş hekimliğindeki temel tedavi uygulamasıdır. Ancak uygulanabilmesi için dişin fazla harabiyete uğramaması, başlka bir değişle diş sert dokusundan fazla kayıp olmaması gekir. Aksi takdirde dolgunun tutuculuğunu sağlamak mümkün olmaz ve dişin kaplanması yoluna gidilir. Temelde kompozit (beyaz, diş renginde) ve amalgam (grimsi metalik renkte) olmak üzere 2 çeşit dolgu tipi mevcuttur. Biz kliniğimizde hem ön hem de arka dişlere kompozit (beyaz renk) dolgu uygulamayı tercih etmekteyiz. Amalgam dolguyu ise kompozit dolgunun yapılma şartları yerine getirelemediği durumlarda (örneğin çürüğün dişetini altına uzandığı durumlar) uygulamaktayız.

KANAL TEDAVİLERİ

Diş çekiminin önüne geçebilen tedavi...

Her dişin merkezinde kök ucuna doğru uzanan bir veya daha fazla kanal mevcuttur. Bu kanalda dişimizi besleyen damar ve bu damara eşlik eden diş siniri bulunur. Dişimizde oluşan ağrı bu sinirin sayesinde oluşur. Eğer diş çürüğü dolgu aşamasında tedavi edilmezse mikrobiyal aktivite bu diş sinirine ulaşır ve iltahaplanmaya yol açar. Ve bunu sonucunda ne yazıkki sabahlara kadar süren ve bir türlü bitmek bilmeyen ağrılar oluşmaktadır. Diş siniri iltahabı bir kere oluştuktan sonra bu durumun giderilmesi veya diş sinirinin iyileştirilmesi mümkün değildir. Tek çözüm dişin sinirlerinin alınması ve adından içinde bulunduğu kanalların özel bir dolguyla doldurumasıdır ki bu işlemlerin tamamına kanal tedavisi denilmektedir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ VE DİŞLERİN PARLATILMASI (DETERTRAJ & POLİSAJ)

Dişleri, üzerinde biriken fazlalıklardan kurtarma zamanı...

Diş fırçalarken veya bir elmayı ısırdıktan sonra dişlerinizden gelen bir kanama farkettiniz ise bu durum profesyonel bir müdaheleye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir. Yani dişleri temizletme zamanı... Bu kanama diş etlerinizden gelmektedir ve kanamanın nedeni ise yetersiz temizliktir. Dişler fırçalanmadığı zaman ağız içerisindeki mikroorganizmalar (mikroplar) bölünerek çoğalırlar ve yığınlar halinde diş üzerinde birikintiler oluşturular. Böylece dişfırçası ve macunu reklamlarında bolca duyduğumuz ve çoğunlukla ne olduğunu bilmediğimiz PLAK TABAKASI meydana gelmiş olur. İşte bu tabaka hem diş çürüğüne hem de diş eti hastalıklarına neden olmakta ve diş etlerimiz kanamaktadır. Bu tabakaya zamanla tükrükteki iyon dediğimiz (kalsiyum, potasyum...) gibi elementler yapışmakta ve adete mikrop üssü haline gelen diş taşları oluşmaktadır. Eğer bu durum giderilmezse uzun dönemde diş eti çekilmesi ve ameliyat gerektirebilen ileri diş eti hastalıkları (periodontal hastalıklar) oluşabilmektedir. Dişeti çekilmesiyle beraber diş kökleri de görünür hale gelmekte ve özellikle ön dişlerde çok sağlıksız ve estetik olmayan görüntüler ortaya çıkabilmektedir. Diş taşlarının temizlenmesinin daha sonra daha fazla diştaşı birikimine neden olduğu düşüncesi ise tamamen yanlıştır. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenler ise plaktabakasını boyarlar ve bu renkli alanların taşlaşmasıyla inatçı yüzey renklenmeleri oluşmaktadır. Diştaşlarının ve renklenmelerin rutin diş kontrollerinde tespit edilerek uzaklaştırılması sağlık ve estetik nedenlerden dolyı şiddetle tavsiye edilmektedir.

KAPLAMA VE KÖPRÜ UYGULAMALARI (SABİT PROTEZ)

Eksik dişleri sabit olarak yerine koymanın yolu...

Bir diş dolgu tutmayacak kadar çürümüşse yani aşırı derecede harabiyete uğramışsa çözüm bu dişi kaplamaktır. En sağlıklı kaplamalar porselenden yapılmaktadır. Bunlarında duruma göre metal destekli, full porselen veya ZİRKONA şeklinde yapmak mümkündür......... Diş eksikliğinde ise eğer durum uygunsa köprü uygulamaları yapılmaktadır. Eksik bir diş bile ağızdaki tüm dengeleri alt üst etmektedir. Komşu dişlerin çekim alanına devrilmesi ve dişleri normal olmayan kuvvetler gelmesi sonucunda problem yıllar geçtikçe artmakta ve kalan dişlerin de ömürleri kısalmaktadır. En doğrusu eksik dişin vakit kaybetmeden yerinin doldurulmasıdır. Köprü uygulamalarıbu noktada ekonomik ve geleneksel bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

HAREKETLİ PROTEZ UYGULAMALARI

Eksik dişleri takıp çıkarılabilir şekilde yerine koymanın yolu...

Eksik dişlerin fazla olduğu durumlarda kalan dişlerin de sağlığı düşünüldüğünde en iyi çözüm hareketli protezlerdir. Tam dişsiz ağızlarda ise total protezler yapılmaktadır. Gerektiğinde total protezler tutuculuğunun ve stabilitesinin arttırılması amacıyla implantlarla desteklenebilmektedir. Hareketli protezlerin temizlenmesi ağız dışında yapılabildiği için hijyen açısından avantaja sahiptirler.

KOZMETİK DİŞ HEKİMLİĞİ (ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ)

Estetik bir gülümseme için ...

Kozmetik diş hekimliği daha çok ön dişleri ilgilendiren; gülümsediğiniz zaman görünen dişlerinizin estetiğiyle ilgilenen ve pek çok uygulamamızı içeren bir servisimizdir. Bu servisin hedefi gülümsemenizi olabilecek en güzel hale getirmektir. Dolayısıyla kapsamına diş beyazlatma, estetik (diş renginde) dolgular, laminate kaplamalar (dişlerin ön yüzlerinin porselen kaplanması), zirkona köprüler, full porselen kaplamalar, dişeti cerrahileri ve ortodontik uygulamalar girebilmektedir.

AĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

Her türlü cerrahi gerektiren uygulama...

Normal diş çekimleri, gömülü kalmış dişlerin (20 yaş dişi gibi) çekimleri, kalmış köklerin çıkarılması, kist operasyonları, apikal rezeksiyonlar (kök ucunun temizlenmesi) , ortodontik olarak sürdürülecek gömülü dişlerin operasyonları, diş eti operasyonları bu servisin kapsamına girmektedir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.