. Ana Sayfa
 
 
 
   
 

Gülümsemeniz nasıl daha beyaz hale getirilebilir...

Diş beyazlatma (bleaching), dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere önerilen kozmetik bir çözümdür. Bleaching işleminin diş yuzeylerinin temizlendiği diş parlatma işleminden farklı bir uygulama olduğu iyi anlaşılmalıdır.

Bleaching çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için kullanılan bir oksijenasyon yöntemidir.
Dişlerin doğal renkleri yıllarla, dış etkenlerle koyulaşır. Bunun yanı sıra dişler mine tabakalarının doğuştan ince olması nedeniyle arzu edilenden daha sarı veya koyu görünebilmektedirler. Muayenehanede veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-10 ton açılarak tatmin edici bir beyazlama ve güzel bir gülüş elde edilir. Bleaching işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalıdır.

Dişlerdeki renklenme 2 çeşittir:

1-İç renklenme: Dişin içine işlemiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmelerdir. Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı vb.) bu sınıfa girer. Bleaching işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

2-Dış lekelenmeler: Diş yüzeyine bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diş taşı temizliği ve sonrasında yapılan profesyonel parlatma (polisaj) ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulama yapılması gerektiğine diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en doğrusudur.

Bleaching işleminde dikkat edilmesi gerekenler ise

1-Dişetlerini dikkatli bir şekilde korumak

2-Kullanılan ilacın yoğunluğu (bleaching jelleri farklı oranlarda carbamid peroksit içermektedir) ile kullanım sürelerinin doğru ayarlanması.

Beyazlatma işlemi sırasında veya sonrasında bazı kişiler hafif bir hassasiyet şikayetinde bulunurlar. Bu hassasiyet 1-3 gün arasında tamamen kaybolacaktır. Önemli olan kullanılan sistemin gerektirdiği prosedürlerin eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilmesidir. Beyazlatma işlemi uygun kişiler tarafından yapıldığında zararsız ve çok etkili bir estetiği geliştirme metodudur.
Kliniğimizde kullanılan Ofis beyazlatma sistemi, düşük yoğunlukta jel ile 8-10 ton beyazlatma sağlaması, renk geri dönüşünün ve işlem sonrası hassasiyetin en az seviyede  olması sebebiyle tercih edilmiştir.

Diş Beyazlatmada en hızlı yöntemdir. Bir saat içerisinde dişler 8+ kat daha beyaz olur.

Beyazlatma işlemi 2 şekilde uygulanır:

Ofis ortamında 1 saat içinde gerçekleştirilen Blaeching beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan kısa sürede 6-8 ton diş rengini açan en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir.

Home bleaching ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine carbamid peroksit esaslı jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir. Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama sağlanır. Günde 4-8 saat takılması gereklidir( renge ve jele bağlı olarak).

Home Bleaching

Çeşitli yoğunlukta jeller kullanılır. Jeller buzdolabında saklanmalıdır. İlk 3 gün mutlaka arka arkaya kullanılmalıdır, sonra ara verilebilir. Kullanım esnasında olabildiğince renklendirici ajanlardan (çay,kahve,sigara, şarap, tıbbi gargaralar vb) uzak durulmalıdır. Eczanelerde satılan beyazlatıcı sistemlerle kıyaslanamaz.

Ofis Bleaching

Uygulama Sırasında:

Diş etleriniz özel bir bariyer maddesi ile korunur.

Beyazlatma jeli dişlerinize sürülür ve siz arkanıza yaslanıp dilediğiniz DVD'yi izlerken veya CD'yi dinlerken ışık kaynağı aktive edilir.

11'er dakikalık 3 devrede verilen LED ışığı ile 1 saat içinde beyazlatma işleminiz tamamlanmış olur.

DİŞLERİM NE KADAR BEYAZLAŞACAK?

Dişlerin beyazlaşmaları öncelikle başlangıç renkleri ile ilgilidir. Sarı tonu dişler kolaylıkla 6-8 ton beyazlayabilirken, yeşil-gri tonundaki dişlerin beyazlaması daha zor olmaktadır. Kısacası beyazlama miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte hekiminiz ilk seansta dişlerinizin ne kadar beyazlayabileceği hakkında yaklaşık bir bilgi verecektir.

HASSAS DİŞLERİM VARSA NASIL ETKİLENİR?

Whiteness Bleaching Sistemi tamamıyla ağrısızdır. Uygulanan kişilerin %10'undan azı uygulama sonrası hafif bir sızlama veya hassasiyet hissedilebilir. Bu da daha çok dişlerinde hafif aşınma ve çatlak olan kişilerde olur. Aşınmalar fazla ise o bölgelerin dolgu ile kapatılması gerekebilir.Eğer hassasiyet olursa hafif bir ağrı kesici ile giderilir.
Uygulamadan 24 saat sonraya kadar çok sıcak/soğuk içecek ve gıdalardan ayrıca sigara, kahve, çay, kola ve kırmızı şarap gibi boyalı ajanlardan uzak durmanız gerekmektedir.

KURON,DOLGU VE BONDİNGLERİ NASIL ETKİLER?

Whiteness Bleaching Sistemi kuron, dolgu ve bonding'lerde olan lekeleri çıkarmakta çok başarılı olmuştur. Bununla beraber herhangi bir beyazlatma sistemi kuron, dolgu ve bondinglerin rengini ağartamaz. Diş Hekiminiz, dişlerinizi muayene ederek alınabilecek neticeleri size açıklayacaktır.

NE KADAR DAYANIR?

Bleaching sistemi ile alınan netice ortalama 2-3yıl korunabilmektedir. Bu süre size de bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay-kahve-kola gibi renkli gıda alışkanlıklarınız bu süreyi etkiler.

GÜVENLİ Mİ?

Uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucu bulunan ışık ve jel tamamıyla güvenilirdir.
Light Augments Tooth Whitening With Peroxide
JADA 2003 134(2):167-75.

LAZER İLE BEYAZLATMA SİSTEMİ NEDİR?

Genelde beyazlatma işleminde halojen mavi ışık kullanılmaktadır. Ancak inatçı ve çabuk geri dönen diş renk bozukluklarının tedavisinde ve daha uzun süren beyazlık talep edildiğinde lazerle beyazlatma yöntemini de tercih edilebilmektedir.

Lazer ile beyazlatma etkin ve güvenilir bir beyazlatma sistemi olarak gösterilmektedir.

Bu sistemi ile dişlerin tek seansta, diğer beyazlatma sistemleri gibi sadece yüzeyinin değil iç yapısının da fotokimyasal bir etkiyle beyazlatılması sağlanmaktadır. Yani bu beyazlatma yöntemi, halojen beyazlatma yöntemlerinden üstün olarak dişin moleküler yapısında yarattığı tepkimelerle, yüzeysel olmayan ve kalıcı ve bir beyazlatma sunmaktadır.

 

 
     
 
Antalya Ortodonti | Metin Kasapoğlu Cad.67/4| Yeşilbahçe Mah. ANTALYA
Telefon:0 (242) 311 81 08
Telif Hakkı © 2005. Antalya Ortodonti. Tüm hakları saklıdır.